Warré úl se již na první pohled svým vysokým a štíhlým vzhledem, připomínajícím kmen stromu. Odlišuje od dnes běžně používaných nízkých a širokých úlových systémů.
Abbé Émile Warré (1867-1951) se narodil na severu Francie.V době jeho dětství ve Francii začalo ubývat včelařů a včel. Již tehdy si uvědomoval, že včelaření by mělo být jednoduché, časově nenáročné a levné, aby se mu mohl věnovat každý. Jeho cílem byl vytvořit úl, který poskytuje včelám pokud možno co nejpřirozenější prostředí, který je ekonomický a vyžaduje během roku minimum zásahů a současně zajistí včelaři med. Výsledkem jeho bádání byl “Ruche Populaire” neboli “Lidový úl”, většinou dnes nazýváný Warré Úl se skládá ze dna, nástavků, polštáře, stříšky a krycí tkaniny. Každá z částí úlu je důmyslně navržena tak, aby celek včelstvu co nejvíce připomínal dutinu ve stromě, přičemž je zachována rozebiratelnost celého úlu i včelího díla. Dílo je možné jednoduše rozebrat a prohlédnou. V originálním úle se používají pouze horní loučky. Použití rámků pro snadnější manipulaci je samozřejmě možné. Metodika umožňuje minimum zásahů, a proto je zde nízká časová náročnost. Malý prostor umožňuje zimovat s menším množstvím zásob. Doporučuje se samozřejmě zimovat na medu. Tím odpadá doplňování cukerných zásob. Včelstvo má menší počet jedinců, takže prohlídka je mnohem příjemnější.
je oproti původním plánům upraveno tak, aby bylo možné snadno monitorovat stav napadení včelstva kleštíkem včelím (varroa destruktor). Malé včelstvo také znamená méně plodu, tedy méně varroázy, která se na plodu rozmnožuje.
Nástavek
Včely zde stavějí dílo na míru svým potřebám a obsedají po většinu roku celý prostor. Med se získává většinou lisováním, nebo pouhým vykapáním na sítu. lze jej získat také rozlámáním, rozkrájením nebo jiným porušení zavíčkovaných plástů a následným odkapáním medu. Zbylý vosk s medem (voští) je možné dále lisovat nebo jej využít k výrobě medoviny. Není tedy třeba medomet, ale plásty je samozřejmě možné opatrně vytočit v medometu. Nástavky vyrábíme z borovice vejmutovky o síle stěny 25 mm. Jsou čepované se šroubovanou úchytkou, za kterou se snadno nástavek zvedá a na které se nedrží voda.
Krycí tkanina
se položí na nejhornější nástavek, oddělí tento nástavek od polštáře se střechou. Vodní páry produkované včelstvem se tak mají možnost dostat do uteplivého prostoru. Tímto se zároveň nemůže střecha ,,slepit" s nástavkem.
Střecha
se skládá z polštáře a samotné střechy. Polštář je rámek vysoký 10 cm, který je ze spodku potažen látkou a je vyplněn rounem z ovčí vlny. To výborně pomáhá regulovat vlhkost v úle a slouží jako termoizolace. Funkci termoizolace a regulace vlhkosti plní v dutině stromu troud. Střecha, která je pevně spojena s polštářem se pokládá na poslední nástavek. Sedlová střecha je odvětrávaná s plechovou krytinou.
Antonín Váhala - stolařství AVOS
Antonín Váhala
604 549 316
Vytvořeno službou Webnode