O nás 

Včelařím s manželkou a starší dcerou  ve Mštěnovicích, malé obci u Valašského Meziříčí v nadmořské výšce cca 350 m n. m v současné době pouze na 3 stanovištích. Naše rodina obhospodařuje řádově 80 včelstev. Tvoříme oddělky které máme primárně pro sebe. Používáme je pro výměny matek, posílení slabších, případně bezmatečných včelstev. Samozřejmě část je jich nabízená  k prodeji a případné přebytky  slouží  k navýšení stavu. Stav včelstev budeme postupně snižovat hlavně z časových důvodů, ale také z důvodů převčelení a z důvodů zajištění kvalitnější včelí pastvy. Ani nám se v letošním roce nevyhnuly ztráty. Ve včelstvech byl viděn virus deformovaných křídel a i přes všeliké zásahy se část včelstev již nepodařilo zachránit...

Včely byly a jsou pro mne přirozenou součástí života. V naší širší rodině včelařil již můj děda,strýc i táta. Když jsem se oženil tak moje žena patřila také do včelařské rodiny již několikáté generace. Nejdříve jsem pomáhal doma s vytáčením medu, samozřejmě i s jeho lízáním, včelí žihadla nebyla příjemná. Včel jsem se nebál, ale zbytečné bolesti jsem se raději vyhýbal. Po svatbě jsem pomáhal otci manželky, který měl částečné zdravotní problémy. Do té doby jsem se setkával se včelařením pouze v úlech zadem přístupných – budečákech.

Samostatně jsem začal včelařit, ikdyž mi to tak nepřipadá, před 20 léty. Od začátku jsem věděl, že ale takto pokračovat nechci, ale v té době jsem ještě nevěděl jak jinak. Již tehdy se mi zdálo, že včelaření mi zabírá hodně času a to jsem měl pouze 6 včelstev. Postupně jsem zkoušel vyrobit úly z různých materiálu, různé konstrukce, různých rámkových mír. Postupně jsem se dopracoval k systému, který dnes používám. Není to jediný systém, se kterým bych byl schopen včelařit, ale vzhledem k zařízení které jsem postupně nakoupil a vyrobil u toho již asi zůstanu . Aby jsem měl přehled o dění v oboru tak jsem se stal členem Českého svazu včelařů, následně i členem Sekce komerčních včelařů. Sledoval jsem dění v PSNV a četl jejich perfektní časopis MODERNÍ VČELAŘ až jednoho dne jsem se stal i jejich členem. Přihlásil jsem se potom i do Moravské včelařské školy na Střední lesnické škole v Hranice na Moravě,kde jsem absolvoval její první ročník. Od špičkových lektorů jsem dostal skvělý teoretický základ a doplnil jsem si praktické dovednosti. Díky kamarádům jsem měl možnost navštívit i včelaře v zahraničí. S přáteli a kamarády Milanem Motykou, Jirkou Hnilicou, Zdenkem Zábojníkem a o něco později i Jirkou Mohelníkem jsem měl možnost navštívit včelaře v celém Polsku. Byli jsme u drobných chovatelů včel i ve významných včelařských firmách. Nelze zde vyjmenovat všechny, ale hned první zastavení prvního mého včelařského zájezdu do Polska u pana Lupy bylo zážitkem,na který se nedá zapomenout. Zhlédli jsme i výrobu medometu u firmy Lysoň,navštívili jsme i jeho skvěle zásobenou prodejnu včelařských potřeb. Následovala návštěva u Banachových, jejichž včelnice byla vyhlášená jako nejhezčí v Polsku. Svébytný včelař pán Stanislav Czyczicky nám představil svoje království Florynka. Ve firmě Sadeckí - Bartnik pana Janusze Kasztelewicze jsme zhlédli historické úly a včelařské muzeum, ale i moderní provoz na zpracování medu a jeho včelnice.

Na dalších zájezdech jsme v Polsku navštívili i včelařskou školu kde nás osobně přivítal a provedl nás od ředitel školy Mgr.ing. Miroslav Worobik. Velkovýrobu medoviny jsme zhlédli a jejich produkty měli možnost poznat ve firmě

Se Sekci komerčních včelařů řadu let se účastním zájezdů v zahraničí,letních včelařských setkání po celé republice

Hlavním zdrojem snůšky jsou u nás ovocné stromy, javory, lípy, někdy také řepka a les.

Včelstva  jsou umístěna v zateplených nástavkových úlech na rámkové míře 39 x 24 cm.V posledních 3 létech bylo včelaření převedeno na kombinovaný systém. Úlová sestava je nyní tvořena od spodu podmetem neboli varoa dnem ,na něm je tzv. polštář, následuji 2 nástavky plodištní nad které se dávají medníky. Nahoře je potom strůpková folie. Úly jsou venku, proto jsou přikryty venkovním plechovým strůpkem. Míra 39x24 cm byla ponechána jako plodiště, nově jsme začali používat jako „medníkovou“ míru 39x17 cm. Odstoupili jsme od používání mezerníků i rámku hofmanova typu, začali jsme používat hřebeny.V plodišti jsme ponechali 11 rámků,do nízkých nástavků jsme osadili hřebeny pouze na rámků 10. Mateří mřížky se snažíme používat co nejméně, u včelstev na medný výnos jsme je vyřadili úplně. Nezbytné jsou ale při chovu matek. Aby matka nekladla v medníku se snažíme používáním trubčích rámku ve spodním plodištním nástavku, používáním pouze panenských rámků v medníku. Pokud se stane,že matka zakladla nějaký rámek v medníku,potom je použit pro tvorbu oddělků, případně se vloží do polštáře. Nikdy není nepoužívaný v medníku. Pro odvčelení medníku jsme po všemožných pokusech začali používat rohové výkluzy, bez nichž by bylo pro nás medobraní již nepředstavitelné.Každoročně si pro vlastní potřebu zajišťujeme pomocí pylochytu rouskový pyl, poslední léta po zakoupení zařízení se pokoušíme získávat i pyl plástový- pěrgu. Před 3 roky nakoupením propolisových mřížek jsme se začali i s odběrem propolisu. Ten jsme získávali již dříve škrabáním, ale bylo to dosti pracné a propolis byl samozřejmě s vyšší či nižší příměsí vosku. Nyní je propolis ve vysoké kvalitě bez příměsí.

Již 15 let se živím výrobou nástavkových úlu.Původním záměrem bylo vykrýt hluchá místa ve výrobě nábytku, postupně  zájem o mnou vyráběné úly narůstal,nyní je celá produkce firmy zaměřena pouze  na výrobu pro včelaře.

 Vyrábím nástavkové úly zateplené i tenkostěnné (39x24, Optimaly, Langstroth,nově i úly eurodadant př. Juráně ml.). Dodávám kompletní sestavy i jednotlivé díly, vše dle Vašich požadavků.

Od ledna 2016 mám dílnu ve Valašského Meziříčí kde je také vzorková prodejna. Snahou bylo rozšíření výroby, čímž se nám postupně povedlo zkrátit dodací lhůty,zvýšit produkci a také rozšířit nabídku a také ještě zkvalitnit naše výrobky. Provozovna je v areálu firmy Krasspol ve Valašském Meziříčí na ulici Zašovská 71. Zároveň s touto změnou jsem se stal plátcem DPH. Úly zasíláme zásilkovou službou nebo menší a lehčí balíky poštou. Vlastní odvoz je vítán.

Tato stránka není internetovým obchodem,slouží pouze pro informaci zákazníkům,Vaše objednávky prosím posílejte emailem na adresu : avos.vyrobce@seznam.cz

 

 

Kontakt

Avos-vyrobce

avos.vyrobce@seznam.cz

Antonín Váhala
Mštěnovice 29
Valašské Meziříčí
75701


604 549 316

Vyhledávání

Nový katalog

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.

Nový katalog

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode